Чи знаєте ви, що таке ужгородська палачінта?

Новини, Приваблива Україна

Як відомо, Закарпаття – серед лідерів української трудової еміграції. Разом з тим за даними директора Закарпатського обласного центру зайнятості Юрія Фущича, в області гостро затребувані фахівці багатьох напрямків. Зокрема,  муляри, електрики, зварювальники, будівельники, бухгалтери, продавці, офіціанти, кухарі. Сільськогосподарській галузі не вистачає трактористів, потужним  підприємствам – кваліфікованих інженерів, IT-спеціалістів, фахівців з електроніки.

Масовим відтоком найпродуктивнішої частини населення в далекі краї можна пояснити, до певної міри, й те, що на обліку в області перебувають 770 дітей без належної батьківської опіки, зафіксовано випадки дитячого жебрацтва і, що найстрашніше, – торгівлі людьми. Статус постраждалих від останнього мають понад 20 закарпатців.

Які виходи зі складної ситуації бачить обласна влада, яскравим представником якої є Геннадій Москаль, який за даними  українського тижневика «Ділова столиця» минулого року твердо входив в провідну сімку кращих губернаторів України?

Насамперед тут слід враховувати специфіку регіону, його туристичну та оздоровчу привабливість, сприяти умінню талановитих (як то кажуть,на всі руки) закарпатців відкривати свою справу в сфері послуг. Нині Закарпаття лідирує по динаміці роздрібної торгівлі, обороти якої зросли на 22,7% (в середньому по Україні на 8,8%). Крім того, область посідає друге місце за динамікою нефінансових послуг та входить в шістку лідерів за обсягом експорту товарів і послуг на душу населення. За цілеспрямованого сприяння обласної влади власну справу із числа зареєстрованих безробітних вже відкрили 75 закарпатців шляхом виплати допомоги по безробіттю одноразово, з них 19 – з числа демобілізованих учасників АТО.

 

 

І це лише початок. Область продовжує демонструвати свою торгівельну та туристичну привабливість різними заходами, які отримують міжнародний резонанс, зацікавлюють внутрішніх і зовнішніх інвесторів.

 

 

Чи знаєте ви, наприклад, що таке ужгородська палачінта? На закарпатському діалекті це слово означає «млинець» (від угор. «palacsinta»). Традиційний, вже 9-й, фестиваль «Ужгородська ПАЛАЧІНТА-2018» відбудеться 9-11 лютого у Боздоському парку в Ужгороді – чудова нагода познайомитися з гастрономічною майстерністю та вишуканістю господарів, закарпатськими народними культурними традиціями краю. А як здобути не лише визнання, але й прибутки від усього цього – розпитаєте в почесного гостя фестивалю, відомого кулінара, фіналіста проекту «Майстер-Шеф 7» Володимира Троцького. Також фестиваль матиме благодійне спрямування. Разом з «Рухом підтримки закарпатських військових» готуються заходи зі збору коштів для потреб армії та інші благодійні акції.

 

 

А нещодавно у невеликому селі Геча на Берегівщині відбуяв вже 12-ий (!) Міжнародний фестиваль гентешів (з угорського hentes – різник). Тисячі туристів зі всієї України та сусідніх республік знову зібрало це мальовниче народно-прикладне дійство. Вправність у приготуванні різноманітних страв зі свинини продемонстрували дванадцять команд із України, Угорщини та Сербії. До свіжих рульок, гурки, смаженини, боґрачу тощо туристи мали нагоду посмакувати промисловими та домашніми винами, різними видами фруктової паленки чи настоянки, а також купити сувеніри. А після ситної дегустації оцінити концертну програму за участі фольклорних колективів.

Що це – як не достойний піар безмежних власних можливостей та перспектив? У вітальному слові до гостей та учасників фестивалю голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль вжив одну промовисту деталь. Ось фрагмент його виступу:

«Мені приємно бачити на цьому гастрономічному святі гостей з усієї України. Ви бачите – тут стільки гостей, що дорога до місця проведення фестивалю на кілька кілометрів забита автомобілями й автобусами. І той, хто приїхав у Гечу покуштувати свинини й випити гарного вина чи горілки, не пошкодує, адже вся продукція тут екологічно чиста – така, як її робили протягом багатьох століть».

Знайшли цю деталь? Вона в трьох словах – «екологічно чиста продукція». Це те, що нині, як і чиста джерельна вода, найбільше цінується і найдорожче купується у світі.

На правильному шляху закарпатці, розвиваючи малий та середній бізнес на грунті віковічних народних традицій. Є до чого повертатися трудовим емігрантам з далеких країв? Є до чого вигідно рук прикласти в себе удома.

 

 

 

На знімках: губернатор Геннадій Москаль на Міжнародному фестивалі гентешів на Берегівщині; миттєвості фестивалю

В прес-центрі «Моєї Отчизни» чергував Михайло Каменюк

 

Поділитись:

comments