ОСВІТНІЙ ЕВЕРЕСТ ДОЛАЮТЬ ТІЛЬКИ ВІДВАЖНІ ТА РІШУЧІ

Довідник-порадник, Новини

Аналіз відвідувань нашого сайту та відповідної сторінки у Facebook упродовж грудня (2017) – січня (2018), листування з відвідувачами спонукають нас регулярно подавати довідково-консультаційну інформацію в першу чергу для молоді, яку вабить навчання на Заході.

Звісно, хочеться бути одночасно і на Заході, і недалеко від дому. Тоді розпочнемо, для прикладу, з польського Вроцлава. З достовірних вроцлавських джерел ми здобули найсуттєвішу інформацію.

Про студентські пільги

Статус студента у Польщі  дає можливість користуватися певними привілеями.  Зокрема, наявність студентського квитка дає право на знижки:

50% на оплату проїзду у громадському міському транспорті;
51% на оплату проїзду у залізничному транспорті (до 26 років);
10-50%  – у музеях,  кінотеатрах, виставках;

Різноманітні акції студентських знижок проводяться також у книгарнях, магазинах, кав’ярнях, ресторанах тощо.

Про можливості навчання у Польщі для іноземців, в т.ч. для українців

Це залежать від їхнього статусу. Якщо у тебе є Карта Поляка, тобто документ, який підтверджує приналежність до польського народу (однак це не означає надання громадянства), можеш навчатися у польських державних ВНЗ на таких же умовах, що й поляки.

Після вступу ти можеш також отримувати соціальну стипендію, допомогу чи стипендію міністра за особливі досягнення. Можеш розраховувати на Стипендію Польського уряду.

Навчатися безкоштовно у польських вузах можна лише стаціонарно. Заочне або вечірнє навчання – платне.

Якщо у тебе немає Карти поляка або інших можливостей навчатися у Польщі безкоштовно, можеш навчатися платно.

Чому освіту у Вроцлаві можна вважати якісною?

Вроцлав –  один із найбільших академічних центрів у Польщі. Із понад 630 тис. населення міста – 130 тис. студенти, які здобувають освіту  у 28 вищих навчальних закладах. Вроцлавські ВНЗ займають високі позиції у рейтингах, мають якісну та різноманітну освітню пропозицію. Програми навчання  у вроцлавських ВНЗ готуються у відповідності до вимог ринку праці та розвитку економіки. Студенти мають широкі можливості здобувати досвід роботи під час практик у відомих міжнародних корпораціях.

Як і де можна тут працевлаштуватися студенту або випускнику?

Вроцлав – четверте за величиною та найбільше західне місто в Польщі, столиця регіону Нижня Силезія (Dolny Śląsk). Нині вважається символом сучасності та успіху. Це пов’язано зі стрімким економічним розвитком, зростанням іноземних інвестицій, розвитком бізнесу. Тут інвестують найвідоміші міжнародні фірми, такі як: CreditAgricole, Credit Suisse, Google, Whirpool, Hewlett–Packard, ABB, Maco Pharma, Siemens, Capgemini, Cadbury, IKEA, Makro Toshiba, Volvo. Чергове продукційне підриємство поблизу міста відкрив корейський гігант LG, діє аналітичний центр відомої консалтингової фірми McKinsey.

Практично у кожному вроцлавському вищому навчальному закладі діє Центр кар’єри, де студентам безкоштовно надають професійну допомогу у пошуку роботи і практик. Подібні центри організовують зустрічі із працедавцями, ярмарки вакансій, тренінги, а також проводять консультації щодо вибору фаху.

Якщо іноземець є студентом  стаціонарної форми навчання, то він має право працювати без дозволу на роботу незалежно від того, чи проживає він у Польщі на підставі студентської візи чи карти побиту (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r). Не потрібен дозвіл на роботу також тим, у кого є Карта поляка, а також випускникам польських ВНЗ.

Громадяни України, Білорусі, Росії, Грузії та Молдови можуть легально працевлаштуватися за спрощеною схемою (лише для роботи максимально 6 міс. протягом року) – на підставі декларації (oświadczenia), яку працедавець повинен зареєструвати в PUP (Powiatowy Urząd Pracy).

Працедавці охоче беруть на роботу студентів, тому пошук підробітку під час навчання не повинен бути проблемою. Найкраще шукати роботу у сфері, в якій навчаєшся, це спростить старт на ринку праці в майбутньому.

Популярні сайти, де можна шукати оголошення про роботу у Вроцлаві:

Агенції праці, які можуть допомогти знайти роботу:

 

Що і скільки коштуватиме студенту найнеобхідніше?

-Найбільш витратним буде перший місяць.Адже студентові необхідно буде облаштувати свій побут на новому місці. Наприклад, купити посуд та інші речі, які не завжди є змога і потреба привозити з собою (наприклад, електрочайник, праска).

Потрібно передбачити кошти на:

  •     оплату проживання у гуртожитку за перший місяць + застава (у залежності від ВНЗ);
  •     виготовлення студентського квитка – орієнтовно 17 зл. (у залежності від ВНЗ);
  •     присяжний переклад документів – орієнтовно 25-35 зл. за сторінку (1125 знаків без пробілів);
  •     придбання стартового пакета мобільного оператора – наприклад, 5-20 зл. (ця ж сума залишиться на рахунку мобільного).

Інші можливі витрати:

  •     легалізація перебування у Польщі – karta pobytu (у разі потреби) – 390 зл.;
  •     фотографії лівого напівпрофілю із відкритим лівим вухом (4 фотографії – в середньому 20-30 зл.).

-Проживання у гуртожитку коштує в середньому 400-500 зл. на місяць – у залежності від навчального закладу та кількості осіб, що проживає  в одній кімнаті.  Кімната або місце у квартирі – у середньому 400-700 злотих на місяць, однокімната  квартира (кавалерка) – 1000-1500 злотих.

-У разі страхування у Національному фонді здоров’я (NFZ) оплата становитиме 46,80 зл. на місяць. Страхування у приватних фірмах залежатиме від пакету послуг.

-Студентам, які щодня доїжджатимуть на навчання, до витрат потрібно додати оплату проїзду у громадському транспорті. Одноразовий пільговий квиток на проїзд для студента коштує 1,5 зл. (звичайний – 3 зл.). Проїзний квиток на семестр (4 місяці):  на 2 обрані лінії – 97 зл.; на всі лінії – 150 зл.

-На харчування студента варто передбачити 400-600 зл. на місяць.  Обід у  їдальнях та кафе на території студентських містечок коштуватиме 10-18 злотих.

 

Якщо ти дуже вибагливий до дозвілля і без культури та мандрівок жити не зможеш, а зможеш на це сам заробити, то знай:

Вроцлав – це 5 річок, 12 островів і 112 мостів, тому його часто називають «польською Венецією».  Третину площі міста займають парки та сквери.  Вроцлав пишається своєю понад 1000-літньою історією, зачаровує оригінальною архітектурою, приваблює сприятливим кліматом. Це найтепліше місто у Польщі! У нього неможливо не закохатися. Тут панує сплетіння багатьох культур, привезених людьми із різних країн світу, тому у Вроцлаві  приязно ставляться до іноземців.

 

 

 

Вроцлав дає величезні можливості відкрити для себе світ. Маючи річну візу чи карту перебування (karta pobytu), студенти можуть без перешкод подорожувати країнами  шенгенської зони. Достатньо поглянути на карту, щоб зрозуміти, що звідси близько до Берліну, Праги, Відня та інших європейських столиць.

Життя у Вроцлаві – це також можливість краще пізнати себе і відкрити свої таланти. Зокрема, наші студенти створили та беруть активну участь в аматорському польсько-українському молодіжному театрі «Дебют». Нагода участі в безлічі культурних подій. У місті постійно проводиться чимало зустрічей із цікавими людьми, презентацій, безкоштовних тренінгів, волонтерська діяльність, активно діють громадські організації.

У Вроцлаві ніколи нудьгувати. У кав’ярнях, барах, клубах і ресторанах на головній площі Ринок життя пульсує і вдень, і вночі. Кіно, театри, опера чи філармонія – кожен може обрати те, що йому до вподоби. У місті також є найстаріший у Польщі зоопарк, ботанічний та японський сад, аквапарк, басейни. Діє міський прокат велосипедів.

У Вроцлаві організовується чимало музичних, літературних, мистецьких, театральних та кіно- фестивалів. Найвідоміші із них це: Wratislavia Cantans, «Джаз на Одрі», Brave Festival, міжнародний кінофестиваль T-Mobile Nowe Horyzonty, міжнародний театральний фестиваль DIALOG –WROCŁAW та багато ін. У 2016 році Вроцлав здійснював почесну функцію Європейської столиці культури.

Підготовлено прес-службою «Моєї Отчизни»

На знімках: це польський Вроцлав – мекка студентів

Поділитись:

comments