Марія ЗІВА: ВИВЧИВШИСЬ У ЧЕХІЇ – З РАДІСТЮ ПОВЕРНУЛАСЯ ДОДОМУ

5 запитань від «Моєї Отчизни», Новини

 

Їй 26 років. Звати її Зіва Марія. У неї вже є дві освіти, одна з яких отримана в Чехії. Навчалась в Інституті міжнародних та суспільних відносин в Празі за спеціальністю “міжнародна дипломатія”.

 

 

  1. Маріє, чому Ви вирішили навчатися за кордоном: як це сталося, чому обрали саме Чехію? 

 

Це рішення прийшло тоді, коли після отримання першої освіти переді мною постало питання про пошук роботи. В більшості компаній і організацій вимагали досвід роботи або червоний диплом. На жаль, червоного диплому в мене не було, як і досвіду роботи в 22 роки. Порадившись із сім’єю, ми все ж таки вирішили, що отримання європейської освіти зовсім зайвим не буде для майбутніх переваг в кар’єрному плані.

Не кривлячи душею, скажу: освіта, отримана за кордоном, на декілька рівнів вища і цінується більше. Так і сталося, швидко зібрали всі необхідні документи, і через кілька місяців я вже була у Чехії.

Зі всіх питань, вибір країни можливого навчання – це було одне з найважчих. Більшість людей дуже хвалить Америку, Канаду, але так далеко від’їжджати не було бажання, а Європа все таки ближча нам по менталітету і географічно. А також вибір мови – не менш важливе питання. Набагато легше сприйняття і вивчення тієї мови, яка співзвучна з рідною. Так і сталося: мова вивчалася дуже швидко, до навколишніх людей також призвичаїлася, а яка гарна країна Чехія- не описати!

 

  1. Які, крім диплому, життєві уроки, дало Вам перебування за кордоном?

 

Навчаючись за кордоном, ви стаєте більш самостійним. У вас відразу з’являються нові відповідальності і турботи: знайомство з новими людьми, налагодження зв’язків, навчання на іноземній мові і т.д. Для мене було це трохи легше, ніж для більшості. Тому що загальна кількість студентів поїхали туди після школи. Навіть такі нюанси, як продовження візи, потребують часу, уважності, спілкування з людьми, зокрема, з міграційною службою, на іноземній мові. Але це все виключно позитивний досвід.

 

  1. Охарактеризуйте Чехію, чехів з власного досвіду та спостережень.

 

 

Коли згадую Чехію, в голові виниккають лише позитивні спогади. Неймовірна країна, незалежно від свого невеличкого розміру. Гарна від найменшого свого будиночка в селі і до фортеці Вишеград (буде змога, обов`язково відвідайте).  Дуже правильно сформована влада, вражає чуйне ставлення до своїх громадян. Навіть як що ви приїжджий, але у вас є студентська, робоча або навіть кроткострокова віза, ви під повною опікою Чеської республіки. Вам допоможуть в будь якому питанні та нададуть необхідну інформацію. Але і поводити себе потрібно відповідно.

З першого погляду, багатьом людям, чехи можуть не сподобатись. Вони не надто дбають про свій зовнішній вигляду – вдягають те, що зручно і що подобається, не звертають уваги на думку про це інших людей та не дуже полюбляють іноземців. Але з часом  звикаєш до цього і також стаєш більш розслабленим і розумієш, що не потрібно ні на кого справляти враження, а головне, бути людиною. І навіть україно- і російськомовні туристи набридають, тому, що вже відчуваєш себе, ніби удома.

І що найбільш мені сподобалося в чехах, це те, що  вони завжди роблять щось нове для себе. Шукають нове місце для сніданку, рафтинг, походи, фестивалі, виставки, фермерські ринки та багато іншого.

 

  1. Що Ви можете порекомендувати теперішнім молодим людям, які збираються начатися за кордон взагалі, а в Чехію, зокрема?

 

Дуже добре подумати, чи готові ви до повної незалежності і самостійності. Що переїзд до чужої країни може розірвати контакти з деякими людьми. Якщо ви збираєтесь бути студентом, вам треба буде реально вчитися, тому що в Чехії жоден вчитель не буде вас умовляти, чекати або просити щось вивчити. Вся відповідальність буде лише на вас самих. До речі, я вважаю, це також позитивна риса освіти. Та не піддавайтеся ніяким спокусам. Багато молодих людей, коли залишаються без нагляду, забувають, навіщо вони поїхали за кордон. Треба вміти поєднувати приємне з корисним. Бути собою, бути привітним, спілкуватися з людьми, та якщо доля дала вам таку можливість – розвивайтеся та подорожуйте,

 

  1. Як склалося Ваше подальше життя після навчання?

На останніх курсах для студентів в Чехії є спеціальні пропозиціі з варіантами працевлаштування. Був вибір: залишатися там або повертатися додому. С радістю б залишилася в Чехії, але любов до рідного перемогла. Зі своїм майбутнім чоловіком познайомилася також в Чехії і разом повернулися додому і почали реалізовувати себе в своїй сфері. На сьогоднішній день проходжу практику в одній з провідних компаній в Україні, де робота повя’зана безпосередньо з отриманою професією.

 

Розпитував Михайло КАМЕНЮК

Прес-служба «Моєї Отчизни»

 

 

 

 

 

На знімках: з життя та мандрівок у Чехії колишньої студентки, українки Марії Зіви.

Поділитись:

comments