Нам пишуть

Діалог з нашими читачами, Новини

 

 

Ми отримали свіжі відгуки на попередню публікацію «5 запитань «Моєї Отчизни» до письменника з Кишинева, в’язня сумління Бориса Маріана. Ось вони:

Письменник  і правозахисник Гриць Гайовий (м.Київ):

«О! З молдавським побратимом Борисом Тихоновичем ми пройшли однією довгою й тернистою стежкою життя слід у слід! Він теж, до речі, член Національної спілки письменників України і нашою мовою володіє так, що дай Боже кожному українцеві».

 

Письменниця Галина Тарасюк (м.Київ):

«Святу справу робите! Хай Бог помагає! А всі нині сущі патріоти в Україні просто зобов’язані. Не треба забувати, що всі українські діаспори, розкидані по цілому світу і майже забуті сьогодні нами, це не лиш наші брати і сестри, які потребують родичання із своїми єдинокровцями з материкової України, а й ті дорогоцінні заповідні осередки, які зберігають автентичність української народної культури, звичаєвої моралі, а часом і першоджерельної нашої мови. В цьому вкотре переконалася, побувавши в українських селах Республіки Молдови в рамках свята «Русалка Дністровая».
Що ж до світлини: то це я і домнул Борис Маріан на відкритті Міжнародного фестивалю «Європейська весна поетів у Кишиневі». Травень. 2014 рік.

 

 

ДОВІДКА

Крім Росії, українська діаспора розселена в усіх інших союзних республіках колишнього СРСР. Велика кількість українців зосереджена на українському пограниччі в Молдавії і Білорусії. Чисельні українські громади є в Казахстані, Середній Азії, особливо в Узбекистані та Киргизстані. В Молдові є численна українська діаспора. В 1989 р. частка населення республіки становила 13,8% (в 1959 р. – 14,6%, 1970 і 1979 рр. – по 14,2%). Словом, кожен сьомий житель Молдови є українцем. Росіяни, які займають тут після українців друге місце, становлять 13,0% жителів Молдови. Всього в 1989 р. у цій країні налічувалося 600,3, тис. українців, майже на 50% більше, ніж у І959 р. Для порівняння цікаво навести такі дані: в Молдавії живе майже вдвоє більше українців, ніж на Україні молдаван (325 тис.), і на 30% більше, ніж на Україні живе молдаван і румунів разом узятих (460 тис.). Незважаючи на пограничне положення Молдавії та України, між ними встановилися досить обмежені міграційні зв’язки. В 1989 р. Наприклад, до Молдавії прибуло з України 9 тис. чол., в тому числі українців  – 3,3 тис. чол. На Україну, в свою чергу, з Молдавії переїхало 11,7 тис. чол., у тому числі українців – 4,5 тис. Нарощування чисельності українців у Молдавії відбувалося не стільки за рахунок міграції, скільки за рахунок природною приросту відповідно українців і молдаван.

Українці розселені практично по всіх районах Молдавії. Вони живуть окремими ареалами як у сільській місцевості, так і в містах, особливо а столиці та у міських поселеннях, розташованих на західному пограниччі з Україною. В Кишиневі, наприклад, число українців у 1989 р. становило 98,2 тис. чол. і зросло порівняно з 1959 р. в чотири рази, порівняно з 1970 р. – майже вдвоє. За даними перепису 1989 р. в Кишиневі налічується близько 17% усіх українців республіки; на українців припадає понад 12% усіх жителів молдавської столиці. До районів, де частка українців висока, відносяться Рибницький (в 1989 р. 42,7% від усіх жителів), Окницький (33,5%), Бричєнський (28,4%), Кам’янський (27,3%), Глоденський (23,4%), Ришканський (22,9%), Єдинецький (22,4%), Слободаєйський (21,4%) та ін. Висока питома вага українського населення має місце в багатьох міських поселеннях, особливо в придністровських та інших пограни ч них з Україною містах: Рибниці (44,6%), Тирасполі (32,2%), Дубоссарах (30,1%), Бельцях (25,5%), Бендерах (18,2%), Кагулі (15,8%), Сороках (15,5%) та ін.

Численні ареали українців зустрічаються в багатьох регіонах Молдавії. Серед них північна, південна і західна частини, які межують з Україною, центральна частина Молдавії та деякі інші. Окремі українські сільські населені пункти розміщені в крайніх східних районах лівобережної частини Молдавського Придністров’я. Це автохтонні українські землі, де українці на, пограниччі з молдавським етносом живуть упродовж двох століть (райони Ясс, Бельц та ін.). Висока частка українців (місцями переважаюча) є в районах Тирасполя, Рибниці та ін., тобто на території, що раніше входила до складу Молдавської АРСР.

 

 

ПРОБЛЕМА

Процес деукраїнізації в Молдавії пояснюється насамперед тим, що там практично відсутні українські школи, не виходять українські газети, не ведеться радіо- і телепередач українською мовою тощо. Українська діаспора, яка в Молдавії чисельно перевищує російську, поставлена в національно-культурному відношенні в неоднакові, незрівнянно гірші умови. Національно-культурне відродження української діаспори, як і національно-культурне відродження молдавської і румунської діаспор на Україні, набуває першорядного значення і вимагає загальноприйнятого обгрунтованого розв’язання.

 

 

На наших знімках: в рамках міжкультурного діалогу Україна-Молдова нещодавно було реалізовано видання антологій кращих сучасних поетів Молдови в українському перекладі і навпаки – української сучасної поезії в перекладі молдавською та румунською мовами. Презентація цих видань успішно пройшла в одній з київських книгарень «Є» під патронатом Київської міської організації Національної спілки письменників України, котрою керує відомий  і популярний прозаїк Володимир Даниленко.

Підготовлено прес-службою «Моєї Отчизни»

Поділитись:

comments