Рок над донецькими териконами

Новини, Твої митці Україно

В енциклопедії української рок-музики (якби така була!) виявилося б дуже багато прогалин. Сяйво слави Володимира Івасюка та його гурту «Смерічка», юної Пассіонарії естради Софії Ротару, ще кількох «розкручених» і залюблених пресою виконавців і колективів кінця 1960-початку 1970-их років якось заступили і дозволили незаслужено зоставити поза увагою безліч інших вітчизняних діамантів, як-от, київський гурт «Кобза». Особливо хотілося б повертати нашій пам’яті тих, хто в віддалених і цілковито зросійщених регіонах працював з українським співаним словом і здобував колосальне визнання люду.

47 років тому в найпопулярнішому в СРСР телеконкурсі «Алло, ми шукаємо таланти», громом з неба стався виступ вокально-інструментального ансамблю із Донецька «Веселі мушкетери», що складався зі студентів Донецького університету. Хлопці, пригадую ту незабутню телетрансляцію фіналу, вийшли в екстравагантному одязі гвардійців французького короля, в вишитих накидках з чорними хрестами на спинах та іншим мушкетерським антуражем в одязі…але. Але вони заспівали пісню «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»  на слова Івана Франка, заспівали в такому аранжуванні, в такому повноголоссі, що публіка була підкорена. В результаті при надзвичайно жорсткому, часом несправедливому суддівстві журі українці повезли з Москви диплом першого ступеня, поділивши визнання з гуртами «Зодчі» з Мінська та «Ялла» з Узбекистана. Перед цим були перемоги «мушкетерів» у всеукраїнських конкурсах, першість фестивалі «Срібні струни» в Горькому.

Вони були кумирами шахтарського краю, співаючи і «Далекі гори», і «Червону руту», вибравши український імідж під впливом, як самі зізнавались, частих гастролей в Донецьк польських «Скальдів», «Трубадурів», «Червоних гітар», «Но то цо», які несли із собою своє, національне.

І все таки досі вже котре покоління донецьких рокерів пам’ятає в першу чергу мушкетерську «Ой ти, дівчино, з горіха зерня», яку вони співали ще в 1969-ому в шахтарських клубах та містечках.

 

На жаль, вдалося знайти лише дивом збережену аранжировку цієї пісні тих років, що гуляє по інтернету, викликаючи досі захоплення відвідувачів, та ще один запис «Веселих мушкетерів» з піснею «На горі той зелен-клен», які ми розміщуємо для любителів ретро-музики.

 

 

До речі, автор аранжування музики Кос-Анатольського пісні «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» Олександр Погорєлий так відповів захопленим відгукам на його роботу:

«Огромное спасибо вам, дорогие мои коллеги, за поддержку и добрые слова. Я и сам писал эту аранжировку с особыми теплыми чувствами, с ощущением истинной причастности к красотам украинского культурного наследия.
Мне кажется, среди нас нет ни одного человека, который бы не знал главных свойств украинских народных песен: их почти всегда поют с рукой на сердце, то есть очень искренне и прочувствованно. Так и старался. Гены…».

Принагідно згадаємо і ще один супутний «Веселим мушкетерам» в ті часи – також донецький гурт «Сонячний камінь» і також з всуціль українізованою програмою. І все те разом складало славний час, коли, як кажуть самі донечани, рок панував над териконами.

Михайло КАМЕНЮК,

оглядач «Моєї Отчизни»

            На знімках: донецькі рок-гурти 1970-их «Веселі мушкетери» та «Сонячний камінь».

 В додатку: пісня «На горі той зелен-клен» у виконанні «Веселих мушкетерів» та аранжування пісні «Ой ти, дівчино, з горіха зерня

Поділитись:

comments